Am eliberat pe data de 16.08.2010 factura fiscala la "Apa Canal Cahul" , care a fost ridicata doar astazi, 30.09.2010. Din lipsa informatiei totale am scris factura fara a mentiona codul TVA al cumparatorului, prin urmare a aparut si problema returnarii celui de-al 2-lea exemplar si eliberarea altei facturi. Contabilul sef "Apa Canal Chisinau" nu primeste factura , cu toate ca prin art 4/1 pct. c) si art. 10 al "Instrucţiunii privind evidenţa, eliberarea, păstrarea şi utilizarea formularelor tipizate de documente primare cu regim special" eu inteleg ca se poate completarea codului TVA cu pixul (si daca este necesar si cu stampila), iar eu nu doresc sa fac corectari in Declaratia privind TVA pentru luna august care este deja prezentata la IFTS Cahul.
Spuneti-mi va rog daca eu corect am inteles articolele mentionate si cum sa procedez. Mersi anticipat!